<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

6 popularnych mitów na temat cyberbezpieczeństwa firmy

SHARE

O cyberbezpieczeństwie w sieci mówi się coraz więcej, ale… nie zawsze mówi się w odpowiedni sposób. Istnieje sporo mitów odnośnie cyberbezpieczeństwa firmowego. Rozprzestrzeniają się one błyskawicznie i pojawiają się w wielu źródłach, dlatego łatwo uznać je za prawdziwe. Wiara w nie naraża przedsiębiorstwo na spore ryzyko i szereg problemów finansowych oraz wizerunkowych. Nie daj się dezinformacji i niesłusznym przekonaniom! Poznaj sześć popularnych mitów na temat cyberbezpieczeństwa firmy. Dowiedz się, jakie działania podjąć, by lepiej ochronić swoją organizację w sieci. Zapraszamy do lektury.

 

1. Cyberbezpieczeństwo to obowiązek jedynie działu IT.

 

Pokutuje stwierdzenie, że za cyberbezpieczeństwo w firmie odpowiada tylko i wyłącznie dział IT – i że jeśli przedsiębiorstwo zostanie zaatakowane w sieci, wynika to z niedopatrzenia zespołu IT. To nieprawda. Odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo ponosi cały personel, od szeregowego pracownika po kadrę zarządzającą.

 

Najczęstszym powodem skutecznego ataku jest błąd ludzki. Ponad 99% cyberataków wymaga jakiegoś działania użytkownika – na przykład otwarcia pliku, pobrania załącznika, kliknięcia w stronę internetową. Dział IT może dwoić się i troić z przygotowywaniem najbardziej nowoczesnych zabezpieczeń, a to i tak nie pomoże, jeśli chociaż jeden z pracowników “złapie się” na phishing i niechcący przekaże cyberprzestępcom dane dostępowe.

 

Dlatego znacznie zmniejszysz ryzyko cyberataku na swoją firmę, jeśli zadbasz o szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla każdego pracownika. Cały personel powinien wiedzieć, jak rozpoznać kampanię phishingową i inne zagrożenia, jak reagować na podejrzane wiadomości e-mail oraz jak zabezpieczać dane logowania.

 

2. Wystarczy oprogramowanie antywirusowe, by ochronić się w sieci.

 

Kiedyś program antywirusowy faktycznie chronił firmę na każdym froncie. Ale czasy się już dawno zmieniły. Technologia rozwija się w gigantycznym tempie; tak samo szybko rozwijają się cyberzagrożenia. Doświadczeni hakerzy z łatwością poradzą sobie z zabezpieczeniami antywirusowymi.

 

Dlatego zadbaj o to, żeby pod ochroną znajdowały się nie tylko komputery, ale również poczta elektroniczna, zapora sieciowa czy połączenia w sieci. Przeprowadź audyt bezpieczeństwa IT, by dowiedzieć się, które obszary w zabezpieczeniach wymagają natychmiastowej poprawy. Poza tym regularnie wykonuj kopie zapasowe, żeby szybciej odzyskać dane firmowe po ataku ransomware. W zwiększeniu poziomu cyberbezpieczeństwa firmy pomogą też szkolenia dla personelu – o czym wspominaliśmy powyżej.

 

3. Hakerzy biorą na celownik tylko duże firmy.

 

To nieprawda, że hakerzy z upodobaniem atakują jedynie duże firmy i korporacje, które obracają milionami złotych. Faktycznie częściej się o takich atakach słyszy, ale głównie dlatego, że jest to temat medialnie ciekawszy niż zaatakowanie małej, nieznanej szerszemu gronu organizacji. Mniejsze firmy muszą – tak samo jak giganci – zadbać o zabezpieczenia, jeśli nie chcą zmagać się z przykrymi skutkami cyberzagrożeń.

 

Miej świadomość, że cyberprzestępcy mogą zaatakować każde przedsiębiorstwo, niezależnie od jego wielkości. Małe i średnie firmy to cel około połowy cyberataków. Dlaczego? Głównie dlatego, że cyberbezpieczeństwo często nie stanowi u ich priorytetu (budżet z reguły przeznacza się na inne działania). Zabezpieczenia nierzadko są dużo mniej zaawansowane niż w przypadku korporacji, więc złamanie ich zajmuje hakerowi mało czasu. Poza tym procedury ochronne, na przykład regularna aktualizacja oprogramowania czy polityka odnośnie haseł, bywają w takich firmach dosyć słabe lub nieprzemyślane.


4. Jeśli firma nigdy nie zmagała się z cyberatakiem, jest bezpieczna.

 

Jeśli do tej pory firma nie znalazła się na celowniku hakerów, to wcale nie oznacza, że tak też będzie w przyszłości. Szczęście może się kiedyś skończyć. Poza tym możliwe, że cyberatak już nastąpił, tylko kadra zarządzająca o tym nie wie. Cyberprzestępcy stosują bardzo wyrafinowane metody działania. Na przykład potrafią dobrze maskować złośliwe oprogramowanie, które od dłuższego czasu czyni szkody na sprzęcie danej firmy.

 

Gratulujemy, jeżeli Twoja firma do tej pory pozostawała bezpieczna i nie trzeba było zmagać się z cyberatakiem. Pamiętaj, że tak czy inaczej możesz stać się kolejnym celem, więc warto zadbać o przemyślane procedury bezpieczeństwa. Lepiej postawić na prewencję, niż potem ponosić straty finansowe i wizerunkowe.

 

5. Cyberatak to zagrożenie z zewnątrz.

 

Nie tylko sami hakerzy zagrażają firmie. Niestety liczba zagrożeń wewnętrznych w zakresie cyberbezpieczeństwa rośnie. Stanowi około 60% wszystkich naruszeń danych. Chodzi tu o incydenty, w które – świadomie lub nie – zamieszani są pracownicy, partnerzy biznesowi, dostawcy usług czy podwykonawcy.

 

Spodziewaj się ryzyka cyberataku ze strony kogoś, kogo dobrze znasz. Dlatego im mniej osób ma dostęp do kluczowych zasobów, tym lepiej. Przede wszystkim ogromne zagrożenie stanowi już wspominany przez nas phishing, który bazuje na nieuwadze czy zmęczeniu odbiorcy. Uważaj również na pracowników, którzy z różnych powodów (na przykład dla korzyści finansowych) dobrowolnie kradną i przekazują dalej dane dostępowe czy inne istotne informacje o firmie.

 

6. Każda firma powinna zatrudnić specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa.

 

Nie każde przedsiębiorstwo ma wystarczający budżet, by zatrudnić specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa. Poza tym na rynku od dłuższego czasu panuje niedobór ekspertów IT, więc nawet jeśli firma może sobie pozwolić na takiego pracownika, niekoniecznie uda jej się go znaleźć.

 

Na szczęście wcale nie musisz zatrudniać specjalisty na pełen etat. Istnieją inne rozwiązania, które w podobnym stopniu chronią firmę przed cyberzagrożeniami. Na przykład warto postawić na CyberStudio, czyli zaawansowany system dbający o bezpieczeństwo IT przez całą dobę. Nasz autorski system działa niczym wirtualny konsultant ds. cyberbezpieczeństwa. Monitoruje, wykrywa i usuwa zagrożenia czające się w cyberprzestrzeni. Szybko i sprawnie identyfikuje potencjalne incydenty, podejmując działania dostosowane do okoliczności. Dzięki niemu Twoja firma będzie znacznie lepiej chroniona przed aktywnością cyberprzestępców.Jak jeszcze zadbać o cyberbezpieczeństwo swojej firmy? By się dowiedzieć, odwiedzaj regularnie naszego bloga, a także fanpage lub profil LinkedIn, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT