<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Bezpieczeństwo IT w hotelach a nowoczesne urządzenia

SHARE

Troszczyć się o bezpieczeństwo IT w hotelach musimy nie tylko, gdy sami korzystamy z urządzeń. Do nowoczesnego sprzętu typu mikro kamerki czy urządzenia szpiegujące dostęp mają też osoby z nieetycznymi intencjami. Wraz z rozpowszechnieniem niedrogich kamerek szpiegujących pojawił się nowy rodzaj zagrożenia dla nas wszystkich. O powstającym trendzie zrobiło się głośno szczególnie w ostatnich latach, kiedy to wielu turystów zaczęło odkrywać kamerki w pokojach. Obecnie coraz częściej możemy usłyszeć o tym w mediach. 

  


 1. Gdzie mogą znajdować się ukryte kamery?
 2. Postęp technologii ułatwia dostęp do sprzętu szpiegowskiego 
 3. Bezpieczeństwo IT w hotelach - nie trzeba być VIPem, żeby się obawiać… 
 4. Airbnb ma duży problem z kamerkami 
 5. Sposoby wykrywania 
 6. Trzy najefektywniejsze metody
 7. Inne metody
 8. Co zrobić po znalezieniu kamerki? 
 9. W biurach też musimy być uważni?
 10. Podsumowanie 

 

Gdzie mogą znajdować się ukryte kamery?

 

Podróżni opowiadali o kamerkach schowanych w przedmiotach takich jak: 

 • Czujnik dymu 
 • Budzik 
 • Ładowarka 
 • Butelka od szamponu 
 • Dezodorant 
 • Lustro 
 • Telefon 
 • Zegar ścienny 
 • Pudełko chusteczek 

  

Ukryte kamery są też w urządzeniach noszonych jak zegarki, okulary czy długopisy. Nie da się jednak wymienić wszystkich urządzeń w których może czaić się kamerka, jako że szpiegowskie modele są tak małe, że można je zamontować właściwie we wszystkim... 

 

Postęp technologii ułatwia dostęp do sprzętu szpiegowskiego 

 

Ciągły postęp technologiczny sprawia, że kamerki do szpiegowania stają się coraz łatwiej dostępne. Co ciekawe, miniaturowe kamerki do zdjęć z ukrycia to tak naprawdę nic nowego. Ticka Expo Watch to ukryty aparat  zamknięty w przenośnym zegarku, stworzony już w 1904. W 1951 natomiast powstał The Echo 8, który posiadał obiektyw wbudowany w zapalniczkę.  

 

Niemalże z roku na rok kamerki te stają się coraz mniejsze. Na rynku są dostępne nawet takie o rozmiarze małej śrubki (rekord Guinnessa utrzymuje kamerka OmniVision OV6948 wielkości… ziarnka piasku – pomaga ona chirurgom w specjalistycznych zabiegach medycznych). Co więcej urządzenia z ukrytymi kamerami są powszechnie dostępne w Internecie i wcale nie są drogie. Ścienna ładowarka USB z kamerą kosztuje niewiele ponad 100zł, cyfrowy budzik – około 300zł. Gołym okiem trudno rozpoznać w nich coś podejrzanego. 

 

4-4

  

Bezpieczeństwo IT w hotelach - nie trzeba być VIPem, żeby się obawiać… 

 

W 2019 w Korei Południowej grupa przestępcza udostępniła na żywo nagrania 1600 gości motelu. Kamery były założone łącznie w 42 pokojach w 10 miastach w kraju.  Ukryto je w telewizorach, gniazdach elektrycznych, uchwytach na suszarki.

Przypadek ten jest o tyle osobliwy, że o ile koreańska policja często miała do czynienia z nielegalnie zainstalowanymi kamerami, to był to pierwszy raz, kiedy nagrania były udostępniane na żywo. Obraz oglądało ponad 4000 członków strony, a część płaciła 45 dolarów miesięcznie za dodatkowe materiały.  

W ostatnich latach problem nielegalnego nagrywania zaczął być Korei Południowej nagłaśniany, jako że tylko w 2017 roku zostało tam zgłoszonych 6400 przypadków nielegalnego nagrywania.  Ofiary korzystają z usług informatyków pomagających usunąć ich filmiki i zdjęcia z Internetu. Jest to jednak niezwykle trudne - powiedzenie, że w Internecie nic nie ginie nie wzięło się bowiem bez powodu…  Natomiast cyberataki na hotele są bardzo częstym źródłem tego typu problemów. Dlaczego? Sprawdź to w naszym bezpłatnym ebooku! 10 najczęstszych błędów w cyberbezpieczeństwie. Czy Twój hotel je popełnia?

 

ebookPobierz ebook

 

 

Airbnb ma duży problem z kamerkami 

 

Ukryte kamery w hotelu, raczej nie są zakładane na polecenie managementu, lecz robią to osoby z nieetycznymi intencjami, które mogą mieć dostęp do pokoju.  Mogą to być poprzedni goście czy pracownicy hotelu. Bezpieczeństwo IT w hotelach musi uwzględnić taką opcję i jej przeciwdziałać. 

Trochę inaczej sprawa wygląda w Airbnb gdzie relatywnie często dochodzi do sytuacji, w której to sam gospodarz mieszkania ukrywa w nim kamery. Airbnb zezwala tylko na monitoring w częściach wspólnych jak kuchnia i salon, a informacja o dokładnym położeniu kamer musi być udostępniona gościom. 

  

W badaniu firmy inwestującej w nieruchomości – IPX1031, okazało się, że o ile jedna czwarta osób nie ma problemu z kamerami w częściach wspólnych, to 58% ankietowanych amerykanów obawia się ukrytych kamer. Co więcej, aż 11% procent z nich zadeklarowało, że sami odkryli ukrytą kamerę w czasie pobytu w Airbnb! (1) 

 

Sposoby wykrywania 

 

Skoro takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, czy jest coś co możemy zrobić, by ich uniknąć?  

 

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy odnaleźć potencjalne zagrożenia. Przedstawimy je poniżej, jednak najpierw zobaczmy z jakimi trzema głównymi typami kamer możemy mieć do czynienia: 

  

 1. Większość kamer monitoringu łączy się z siecią bezprzewodowo, aby łatwo można było zobaczyć obraz na żywo. 
 2. Istnieją również, zazwyczaj droższe modele, które łączą się z siecią przez kabel zamiast Wi-Fi. Zazwyczaj ten sam przewód służy również do zasilania kamery. 
 3. Trzeci typ kamer nie posiada możliwości łączenia się z siecią. Takie kamery zazwyczaj nagrywaj obraz na kartę SD, aby mógł być zobaczony później. 

Zawsze warto zwrócić na to szczególną uwagę.

  

2-3

 

TRZY NAJEFEKTYWNIEJSZE METODY 

  

1. Zrób inspekcje otoczenia

 

Najłatwiejszy sposób, który jednak może być bardzo efektywny dla podróżników.  

Weź pod uwagę, że kamery muszą spełnić dwa warunki by prawidłowo działać: 

 • Muszą być ustawione w kierunku, w którym mają nagrywać - zwróć przede wszystkim uwagę na nietypowo ustawione przedmioty. Jeśli np. budzik obrócony jest idealnie na łóżko, warto sprawdzić, czy nie ma w nim ukrytego obiektywu. Jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz zasłonić urządzenie lub po prostu schować je do szafki. 
 • Potrzebują źródła zasilania - to właśnie dlatego kamery zazwyczaj schowane są w urządzeniach elektrycznych posiadających swój kabel. Często też będą to obiekty umiejscowione na ścianie bądź suficie, jako że w ten sposób kable mogą być łatwo schowane za urządzeniem. Najbezpieczniej jest też odłączyć wszystkie zbędne urządzenia z prądu, jako że większość kamer szpiegujących nie posiada swoich baterii, gdyż wymaga to częstych wymian i ingerencji osoby podglądającej. Zwróć też uwagę na gniazdka, otwory klimatyzacji i innego rodzaju wgłębiania, jako że łatwo tam ukryć urządzenie. 

Inspekcja otoczenia to również jedyny prosty sposób, by odkryć podsłuchy – tutaj jednak zadanie jest trudniejsze. Podsłuch nie musi być wycelowany w odpowiednie miejsce jak obiektyw i może być dobrze schowany, np. głęboko w otworze wentylacyjnym. 

 

 2. Użyj latarki w telefonie 

 

Większość obiektywów, nawet tych małych, odbija światło. Wyłącz światła w pokoju i używając latarki sprawdź czy nie widzisz refleksów. Metoda ta nie zadziała jednak na kamery schowane w lustrze lub innych połyskujących powierzchniach. 

 

3. Użyj kamery w telefonie

 

Kamery, w przeciwieństwie do naszych oczu, potrafią wyłapywać promieniowanie podczerwone. Wykorzystują je do nagrywania w ciemności. Większość tylnych kamer w smartphonach posiada filtr podczerwony, właśnie po to by zapobiec pojawianiu się światła od urządzeń wytwarzających ten typ fal.

 

Jednak przednie kamery zazwyczaj tego filtra nie mają. Łatwo możesz sprawdzić czy twoja kamera posiada filtr podczerwieni przez skierowanie jej na przód pilota i wciśnięcie dowolnego przycisku.  Gdy już wiesz, że twój obiektyw ‘widzi’ podczerwień, przeskanuj pokój w poszukiwaniu źródeł światła niewidocznych gołym okiem. 

 

blog (1)-1

 

INNE METODY 

  

Pobierz aplikację – istnieje wiele darmowych aplikacji, które używają magnometru, by wykrywać promieniowanie kamer. Metoda ta jednak wykazuje się słabą skutecznością i często sugeruje kamery tam, gdzie w rzeczywistości ich nie ma. Część aplikacji wykorzystuje także metodę odblasku bądź podczerwieni. 

  

Urządzenie wykrywające - jeśli naprawdę zależy Ci na prywatności może się wydawać, że powinieneś kupić profesjonalne urządzenie wykrywające kamery. W Internecie nie brakuje urządzeń opisywanych jako ‘wykrywacze podsłuchów i kamer’. Są to zazwyczaj detektory sygnału RF, czyli fal radiowych, które emitują niektóre urządzenia. Ceny są przystępne, jako że taki gadżet można nabyć już za 100zł.  

 

Nie jest to jednak najefektywniejsza metoda, szczególnie w hotelach i mieszkaniach, gdzie wokół mogą być dziesiątki urządzeń emitujących sygnał. Co więcej, nie wszystkie urządzenia rejestrujące oparte są o komunikacje radiową. Profesjonalne urządzenia wykrywające kosztują nawet ponad 20 tysięcy złotych, a mimo ceny, szczególnie w rękach niedoświadczonej osoby, nie gwarantują 100% skuteczności. 

  

Skanowanie sieci – możliwe jest to poprzez aplikacje na smartphonie bądź program na komputerze. W ten sposób można wykryć urządzenia podłączone do sieci bezprzewodowej lub nawet przeanalizować przepływające danych, tak by odkryć czy nie jest przesyłany obraz na żywo.  

 

Co zrobić po znalezieniu takiej kamerki? 

  

Szpiegowanie z użyciem ukrytej kamerki jest w Polsce przestępstwem: 

  

art. 267 Kodeksu karnego. 

 • 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, (…)
 • 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

Tak samo w większości miejsc na świecie - nielegalne jest ustawianie ukrytej kamery w jakiejkolwiek nieruchomości lub pomieszczeniu, w którym dana osoba spodziewałaby się mieć prywatność. Co więcej, nawet Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 roku mówi o prawie każdej osoby do prywatności. 

 

W przypadku znalezienia ukrytej kamery, sprawę możemy więc zgłosić na policję, tak by odpowiednie służby przeprowadziły dochodzenie. 

 

6-2

 

W biurach też musimy być uważni? 

 

Chociaż w miejscach pracy popularniejsze wydaje się wykorzystywanie złośliwego oprogramowania, w biurach także można nierzadko spotkać nielegalne kamery i podsłuchy.  

 

Problem polega na ty, że pozyskany z nich materiał może być użyty do szantażu lub w celu osiągnięcia przewagi nad konkurencją. Metody zaradcze, omówione w tym artykule, będą działały w każdy miejscu, chociaż w przypadku podejrzeń o podglądanie czy podsłuchiwanie w biurze niezbędne może okazać się wynajęcie profesjonalnego detektywa.  

 

Należy mieć jednak na uwadze, że często szpiegostwo przemysłowe przeprowadzane jest w o wiele mniej wyrafinowany sposób. Nie zawsze trzeba zaawansowanej technologii, gdy można zatrudnić swojego pracownika u konkurencji, wejść na imprezę firmową bądź wyciągnąć dokumenty ze śmietnika.  

 

Tak czy inaczej, z ukrytą kamerą lub bez, szpiegostwo przemysłowe z całą pewnością istnieje nie tylko w filmach akcji. Okazuje się, że jest wiele osób i biznesów, które są w stanie działać nieetycznie. W badaniu zleconym przez Komisję Europejską w 2018, dowiadujemy się, że aż około 20% europejskich firm ucierpiało z powodu szpiegostwa. 

 

Podsumowanie 

 

Ukryte kamery to z całą pewnością realne zagrożenie. Dzięki łatwej dostępności do sprzętu szpiegującego wystarczą nieetyczne intencje i niewielka suma pieniędzy, by móc podglądać czyjeś życia. Jednak użycie 3 efektywnych metod - inspekcja pomieszczenia, użycie latarki i kamery w telefonie, przy wejściu do pokoju Hotelowego czy Airbinb powinno nas uspokoić. No chyba, że odnajdziesz ukrytą kamerkę… wtedy nie wahaj się powiadomić odpowiednie organy.    

 

Najlepszy system nic nie da, jeżeli pominiemy ustalenie procesów czy uświadamianie i szkolenie pracowników. I to o tym przede wszystkim musisz pamiętać, jeżeli chcesz chronić Twój obiekt przed cyberprzestępczością, która staje się coraz większym i częstszym zagrożeniem.

 

Możemy Ci w tym pomóc. Sprawdź jak zabezpieczony jest Twój hotel dzięki darmowemu bezpłatemu audytowi cyebrbezpieczeństwa.Zajmie Ci to 10 minuto, a mozesz ustrzec swoją firmę przed wieloma zagrożeniami i zachować ciągłość biznesu. 

 

Nie czekaj, sprawdź czy Twój hotel jest dobrze chroniony już dziś.  

 

audyt

 

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT