<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Czy można zadbać o cyberbezpieczeństwo firmy bez zatrudnienia specjalisty?

SHARE

Wzmożona aktywność cyberprzestępców w sieci skutkuje gwałtownym zwiększeniem liczby cyberataków. Atakowane są nie tylko korporacje i wielkie firmy, ale też mniejsze przedsiębiorstwa. W związku z zagrożeniami płynącymi z cyberprzestrzestrzeni coraz to nowe organizacje zastanawiają się nad zatrudnieniem specjalisty od cyberbezpieczeństwa. Jednak to wcale nie takie łatwe. Małe firmy z reguły nie mają wystarczającego budżetu, by sobie pozwolić na opłacenie wysokiej pensji specjalisty. Poza tym na rynku brakuje ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, więc zatrudnienie takiego pracownika może okazać się niemożliwe, nawet mimo odpowiednich środków. Czy każde przedsiębiorstwo powinno posiadać własnego specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa? Czy istnieją inne sposoby zadbania o bezpieczeństwo firmy w sieci? Sprawdź poniżej.

 

Cyberbezpieczeństwo to priorytet w wielu firmach

 

W świecie przyspieszonej cyfryzacji rynek cyberbezpieczeństwa rozwija się błyskawicznie. Nic dziwnego, skoro gwałtownie wzrasta liczba cyberataków wymierzonych w organizacje. Cyberprzestępcy co chwila rozwijają i udoskonalają metody kradzieży danych, więc dotychczasowe zabezpieczenia firmowe, które do tej pory działały, teraz okazują się niewystarczające. Liczby mówią same za siebie: w 2021 roku 3 na 4 polskie firmy padły ofiarą ataku ransomware, a liczba incydentów związanych z phishingiem podniosła się o 196% w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Przedsiębiorstwo zaatakowane przez hakerów musi się zmierzyć z szeregiem trudności, w tym: przestojem działalności, utratą środków finansowych, problemami z wizerunkiem, odejściem klientów, karami za naruszenie danych osobowych… Dla przykładu atak ransomware średnio kosztuje polską firmę 1,5 miliona złotych.

 

W związku z powyższym coraz więcej organizacji traktuje bezpieczeństwo systemów IT priorytetowo, woląc się dobrze zabezpieczyć, niż potem zmagać się z przykrymi skutkami cyberataku. Firmy często planują zatrudnić specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa. Ale to wcale nie taka prosta sprawa.

 

Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa

 

Zatrudnienie na pełen etat specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa wiąże się z wysokimi kosztami, gdyż ten zawód jest bardzo dobrze opłacany – z badania „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce” wynika, że średnie wynagrodzenie wynosi około piętnaście tysięcy złotych miesięcznie. Nie każde przedsiębiorstwo operuje wystarczającym budżetem, by sobie na coś takiego pozwolić. Z trudnościami z wygospodarowaniem odpowiednich środków borykają się zwłaszcza mniejsze firmy.

 

Jednak nawet jeśli przedsiębiorstwu uda się zdobyć odpowiedni budżet, nie ma żadnych gwarancji znalezienia wykwalifikowanego pracownika. Po prostu na rynku jest za mało specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem, a zapotrzebowanie stale wzrasta.

 

Ten niepokojący trend utrzymuje się na całym świecie. Szacuje się, że na całym globie brakuje około 3,5 miliona specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. W Polsce czeka do obsadzenia 17,5 tysięcy wakatów. Co zatem powinna zrobić firma, która albo nie posiada środków na zatrudnienie eksperta, albo po prostu nie może żadnego znaleźć?

 

Jak poradzić sobie bez specjalisty ds. bezpieczeństwa IT?

 

Na szczęście twierdzenie, że tylko i wyłącznie specjalista ds. cyberbezpieczeństwa potrafi zapewnić firmie kompleksową cyberochronę, to mit. Istnieją inne (w dodatku znacznie tańsze) rozwiązania, które pomagają zadbać o wysoki poziom cyberochrony bez konieczności zatrudnienia eksperta. Kadra zarządzająca, manager czy dyrektor IT jest w stanie zapewnić firmie spokój w zakresie cyberbezpieczeństwa, korzystając z naszych autorskich narzędzi.

 

Pierwszy krok to skorzystanie z Telescope, czyli bezpłatnego audytu bezpieczeństwa IT, opartego o normę ISO 27001 i standard COBIT. Taki audyt przeprowadzisz samodzielnie, w ciągu kilku minut, w dogodnym dla siebie czasie. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę. Natychmiast otrzymasz raport zawierający informacje o poziomie zabezpieczeń firmowych. Dowiesz się, które obszary wymagają jak najszybszej uwagi, a dzięki temu zminimalizujesz ryzyko cyberzagrożeń wiążących się ze stratami dla przedsiębiorstwa.

 

Audyt przeprowadzisz samodzielnie, ale to wcale nie oznacza, że zostawimy Cię samotnie z wygenerowanym raportem. Możesz omówić wyniki z naszym ekspertem, który udzieli przydatnych wskazówek, co zrobić, by skuteczniej zabezpieczyć firmę przed cyberatakami.

 

Natomiast kolejny krok to postawienie na stworzony przez nas zaawansowany system Cyberstudio, który działa niczym wirtualny specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Przez dwadzieścia cztery godziny na dobę monitoruje, wykrywa i likwiduje zagrożenia czające się w cyberprzestrzeni. Dzięki niemu zyskasz kompleksową ochronę w zakresie bezpieczeństwa IT. Natychmiast dowiesz się o wszelkich zagrożeniach i o tym, jak je zwalczyć. Otrzymasz również przystępne raporty zawierające ważne informacje o ilości i skali podatności środowiska IT, o profilu ryzyk najbardziej zagrożonych hostów czy o tym, jak czasochłonne będzie wdrażanie usprawnień. 

 

Jak skuteczniej chronić firmę przed cyberzagrożeniami? Odwiedzaj regularnie naszego bloga, a także fanpage lub profil LinkedIn, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami na temat cyberochrony.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT