<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w branży przemysłowej?

SHARE

Według danych z corocznego raportu IBM X-Force Threat Intelligence Index, w 2021 roku przemysł był drugim – po sektorze finansowym – najczęstszym celem cyberataków. Warto wspomnieć, że w 2020 roku liczba cyberataków w przemyśle wzrosła aż o 300% w porównaniu z rokiem poprzednim. Te dane jasno pokazują, że w ciągu ostatnich kilku lat firmy działające w branży przemysłowej praktycznie z dnia na dzień znalazły się na celowniku cyberprzestępców. Dlaczego nowoczesny przemysł coraz częściej musi zmagać się z cyberatakami?

 

Jeszcze do niedawna rewolucja technologiczna w sektorze przemysłowym oznaczała cyfryzację procesów i systemów sterowania – tak, by ułatwić i uprościć efektywne zarządzanie produkcją, zwłaszcza na dużą skalę. Obecnie mamy do czynienia z kolejnym poziomem zmian w tym sektorze, które zaowocowały powstaniem Przemysłu 4.0. Czwarta generacja przemysłu charakteryzuje się stałą integracją systemów, funkcjonowaniem urządzeń Internetu Rzeczy oraz wyjściem sieci sprzętów i systemów poza dotąd zamknięte środowisko.

 

Przemysł 4.0 – nowe możliwości, nowe zagrożenia 

Zarządzanie produkcją w nowoczesnym Przemyśle 4.0 odbywa się w czasie rzeczywistym, w ramach zintegrowanych ze sobą ekosystemów, czyli połączonej ze sobą cyfrowo infrastruktury, przypominającej gęstą, rozbudowaną sieć. Nowoczesne przemysłowe systemy sterowania znacznie ułatwiają zarządzanie pracą maszyn i systemów oraz całych linii produkcyjnych. Pozwalają jeszcze skuteczniej automatyzować procesy oraz minimalizować ryzyko błędów, a także kontrolować jakość produkcji i efektywniej zarządzać poborem energii. Coraz częściej wykorzystuje się je więc w kluczowych ośrodkach przemysłowych: rafineriach, elektrowniach czy zakładach uzdatniania wody. 

Niestety, nowoczesny sposób sterowania produkcją, tuż obok ogromnej liczby korzyści, przynosi także nowe zagrożenia. Ściśle połączone ze sobą systemy kontroli i akwizycji danych, programowalne sterowniki oraz rozproszone systemy sterowania to „furtka” do cyberataków – współczesnej formy przestępczości skierowanej przeciwko firmom i państwom. Nawet jeden cyberatak przeprowadzony z użyciem złośliwego oprogramowania może narazić firmę i powiązanych z nią partnerów biznesowych na ogromne straty finansowe, materialne i wizerunkowe. Wstrzymanie produkcji, utrata kontroli nad procesami, konieczność zapłacenia nawet milionowych okupów za odzyskanie dostępu do danych, zerwanie lub destabilizacja łańcuchów dostaw – to tylko część z długiej listy zagrożeń, które wiążą się z cyberatakami na systemy produkcyjne.

 

Cyberataki w zakładach produkcyjnych – w co celują hakerzy?

W nowoczesnych systemach produkcji atak na jeden z elementów ścisłej sieci powiązań pomiędzy maszynami i systemami powoduje efekt domina: paraliż całego ekosystemu produkcyjnego, a dalej – całego łańcucha dostaw. Właśnie dlatego dbałość o cyberbezpieczeństwo w przemyśle 4.0 powinno być priorytetowym zadaniem kadry zarządzającej firm produkcyjnych, dyrektorów i kierowników produkcji, osób opowiadających za bezpieczeństwo systemów produkcyjnych i managerów IT w firmach z branży przemysłowej.

Jednym z najczęstszych celów hakerów są firmowe serwery, zawierające dane na temat procesów, schematów, tajemnic handlowych, klientów czy pracowników. Wykorzystują do tego celu luki w zabezpieczeniach systemów i firmowych sieci, ale również błędy ludzkie: łatwe do złamania hasła czy złośliwe oprogramowanie, które wprowadza się do firmowej sieci za pomocą załączników e-mailowych wysyłanych do pracowników.

 

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w Przemyśle 4.0?

Niestety, nie istnieje jeden, uniwersalny sposób, by skutecznie zabezpieczyć zakład produkcyjny przed cyberatakiem. Podstawowa zasada, to wdrożyć cyberbezpieczeństwo na każdym etapie zarządzania fabryką i minimalizować ryzyko ataków już na etapie budowy systemów. W szczególności warto skupić się na tych 3 elementach:

  1. Nieustanne budowanie świadomości pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa: wg badań, czynnik ludzki jest jednym z największych zagrożeń bezpieczeństwa IT. Za naruszeniem cyfrowego bezpieczeństwa firmy często stoi nieświadomy pracownik, który popełnia błąd prowadzący np. do wycieku wrażliwych danych. Właśnie dlatego podstawowym narzędziem budowania strategii cyberbezpieczeństwa są cykliczne szkolenia pracowników fabryk w zakresie prawidłowego, bezpiecznego posługiwania się urządzeniami oraz systemami IT. A także radzenia sobie z podstawowymi zagrożeniami. Równie ważne jest odpowiednie zarządzanie poziomami uprawnień pracowników w zakresie dostępu do danych.
  2. Dbanie o to, by systemy nowoczesnego zarządzania operacjami przemysłowymi, które są wykorzystywane w fabryce, zawsze posiadały najwyższy możliwy poziom cyberzabezpieczeń. Takie działania obejmują o m.in. zapewnienie im nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa, zabezpieczenie zdalnych połączeń z sieciami OT, regularne aktualizacje systemów operacyjnych czy ochronę firmowej sieci informatycznej przed dostępem z zewnątrz.
  3. Zastąpienie złożoności przejrzystością: w dużych, skomplikowanych systemach zarządzania produkcją trudno natychmiastowo namierzyć i zareagować na cyberatak. Właśnie dlatego dbanie o przejrzystość procesów i systemów, w miarę możliwości upraszczanie ich oraz nieustanne ich monitorowanie (np. przy użyciu SI) to klucz do sukcesu w walce z nowymi zagrożeniami cyberbezpieczeństwa.

Chcesz zapewnić zakładowi produkcyjnemu wysoki poziom bezpieczeństwa informatycznego, ale nie wiesz, od czego rozpocząć zmiany? Zastanawiasz się, jak obecnie wygląda ryzyko udanego ataku na Twoją infrastrukturę firmową? Wykonaj audyt bezpieczeństwa IT w przedsiębiorstwie z udziałem naszego eksperta. Jeszcze dziś umów darmową konsultację dotyczącą cyberbezpieczeństwa.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznych metodach zapewnienie ciągłości operacyjnej w Przemyśle 4.0, koniecznie obejrzyj nasz darmowy webinar na ten temat.

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT