<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Kompleksowy audyt IT, czyli sposób na zwiększenie cyberbezpieczeństwa firmy

SHARE

Obecnie niemal każda firma funkcjonuje w sieci. Przez strony internetowe oraz skrzynki mailowe przepływa mnóstwo danych pracowników, klientów czy partnerów biznesowych. Jeśli takie informacje znajdą się w rękach cyberprzestępców, skutki dla przedsiębiorstwa – i to nie tylko finansowe – mogą okazać się katastrofalne. Na szczęście istnieje skuteczny sposób zwiększenia poziomu zabezpieczeń i zdiagnozowania słabych stron cyberochrony firmowej. Chodzi o audyt bezpieczeństwa IT. Co to takiego? W jaki sposób poprawi stan cyberbezpieczeństwa Twojej firmy? Jakie narzędzie wybrać, by zminimalizować ryzyko cyberzagrożeń? Czy można wykonać profesjonalny audyt zupełnie bezpłatnie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.


Czym jest audyt IT?

Audyt infrastruktury IT polega na kompleksowej diagnozie firmowych systemów teleinformatycznych, stosowanego sprzętu, bezpieczeństwa przepływu informacji, zastosowanych procedur i rozwiązań organizacyjnych. Chodzi więc o analizę i ocenę tego, które elementy infrastruktury działają właściwie, a które z jakichś powodów należy zmodyfikować i ulepszyć.

Przeprowadzeniem audytu zajmują się eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Sprawdzają między innymi, jak wygląda stan zabezpieczeń firmy w sieci, jaka jest jej podatność na ataki hakerów, jak dobrze są chronione dane firmowe, czy zasoby systemu są użytkowane prawidłowo, czy wszelkie działania pozostają w zgodzie z normami prawnymi. Na podstawie takiej analizy specjaliści przygotowują zestaw wskazówek i rekomendacji do wdrożenia w danym przedsiębiorstwie.


Dlaczego warto wykonać audyt IT?

Audyt to bardzo wydajny i skuteczny sposób na to, by przeciwdziałać niebezpieczeństwom czającym się w cyberprzestrzeni. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cyberzagrożenia, na przykład phishingu czy ataku ransomware. Kadra kierownicza poznaje słabe strony systemu IT i wie, jak się lepiej zabezpieczyć na wypadek działań hakerów. W ten sposób firma nie musi ponosić wysokich kosztów związanych z radzeniem sobie z zaistniałym cyberatakiem. Przerwanie ciągłości operacyjnej biznesu, straty finansowe i wizerunkowe, kary RODO, utrata możliwości biznesowych – między innymi takim problemom może zapobiec audyt IT.

Eksperci, diagnozując bezpieczeństwo systemów IT, mogą: ocenić stan faktyczny zabezpieczeń; przetestować, jak dobrze firma jest przygotowana na różne ataki z zewnątrz; poprawić wydajność infrastruktury teleinformatycznej; zmniejszyć szanse wykradzenia danych przez cyberprzestępców; wykryć błędy systemowe i sprzętowe; usunąć luki w zabezpieczeniach; zapobiec niektórym awariom i przestojom w pracy; skonstruować lepsze procedury firmowe. Jak widać, taki audyt pozwoli zoptymalizować koszty i zwiększyć wydajność systemów w Twojej firmie.

Pamiętaj, znacznie lepiej zapobiegać cyberzagrożeniom, niż zmagać się z szeregiem przykrych skutków utraty bezpieczeństwa. A Twoja firma – nawet jeśli do tej pory pozostawała bezpieczna – może znaleźć się na celowniku hakerów szybciej, niż myślisz. Według raportu „2022 Anomali Cybersecurity Insights Report” od początku pandemii aż 87% przedsiębiorstw zostało dotkniętych skutecznymi cyberatakami.

Jeśli wciąż się wahasz, informujemy, że audyt wcale nie musi się wiązać z ogromnymi kosztami. Możesz wykonać profesjonalny audyt IT zupełnie bezpłatnie – dzięki naszemu autorskiemu systemowi Telescope.


Jakie korzyści niesie audyt Telescope?

Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy powyżej, jest to bezpłatne narzędzie. Inwestujesz tylko i wyłącznie chwilę swojego czasu – od pięciu do siedmiu minut.

Po drugie, audyt ma formę badania ankietowego, więc wykonasz go samodzielnie, nawet jeśli nie posiadasz wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. To bardzo intuicyjny i łatwy proces. Narzędzie przeprowadzi Cię przez całą ścieżkę krok po kroku.

Po trzecie, zajmiesz się audytem w dogodnym dla siebie czasie albo zlecisz niektóre punkty pracownikom. Możesz też przerwać wypełnianie ankiety w każdej chwili i wrócić do niej, kiedy tylko chcesz.

Po czwarte, audyt opiera się na normie ISO 27001, czyli międzynarodowej normie dla systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Masz więc pewność, że diagnoza będzie zgodna z aktualnymi przepisami. Konstruując narzędzie, wzięliśmy też pod uwagę standard COBIT (Control Objectives for Information and related Technology).

Po piąte, raport z wynikami otrzymasz natychmiast. Na nic nie musisz czekać. System zaraz po zakończeniu ankiety wygeneruje procentowy wynik dla każdego analizowanego obszaru. Szybko zobaczysz, jak wygląda stan bezpieczeństwa Twojej firmy.

Po szóste, nie pozostawimy Cię samotnie z uzyskanym raportem. Nasi eksperci będą do Twojej dyspozycji, by bezpłatnie udzielić potrzebnego wsparcia, omówić wyniki i zapewnić konkretne, praktyczne wskazówki. Dzięki temu dowiesz się, co i jak poprawić w celu lepszego zabezpieczenia ciągłości operacyjnej firmy. Tym samym ustrzeżesz się przed potencjalnymi stratami finansowymi.


Chcesz pozostać na bieżąco ze wskazówkami, jak zadbać o cyberbezpieczeństwo swojej firmy? Zaglądaj regularnie na naszego bloga, a także na fanpage lub profil LinkedIn, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami.

Do usłyszenia!
Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT