<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Prasówka Cyberbezpieczna - luty 2022

SHARE

 

Luty był bardzo intensywnym miesiącem, jeśli chodzi o zagrożenia w sferze cyberbezpieczeństwa. Przygotowaliśmy podsumowanie dotyczące najciekawszych lutowych newsów na temat cyberataków i innych aktywności w cyberprzestrzeni. Spora część wydarzeń dotyczyła bezpośrednio konfliktu na Ukrainie, jednak hakerzy działali też na innych polach. Dlatego podzieliliśmy naszą prasówkę na dwie części – poświęconą wspomnianemu konfliktowi oraz skupiającą się na pozostałych incydentach. Zapraszamy.

Najciekawsze newsy cyberbezpieczne z lutego 2022 roku


CHARLIE-CRP po raz pierwszy w Polsce

W Polsce doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Premier wprowadził stopień alarmowy CHARLIE-CRP, czyli trzeci stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni. Powodem tej decyzji stała się sytuacja na Ukrainie. CHARLIE-CRP zniósł trwający wcześniej pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Więcej tutaj.

 

Anonymous wypowiada cyberwojnę Rosji

Znany kolektyw hakerski Anonymous w oficjalnym komunikacie wypowiedział Rosji cyberwojnę. Powodem było zaatakowanie Ukrainy przez państwo rosyjskie. Hakerzy podkreślili, że “to nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem”. Więcej tutaj.

 

Wzmożone ataki Anonymous w ramach cyberwojny

Haktywiści Anonymous szybko potwierdzili czynami swoje deklaracje. Rozpoczęli serię udanych cyberataków na najważniejsze witryny internetowe w Rosji, w tym stronę Kremla. Wśród ich głównych sukcesów można też wymienić: przechwycenie wojskowych systemów łączności, włamanie się do państwowych kanałów telewizyjnych, a także sparaliżowanie dostawców usług internetowych. Więcej tutaj.

 

Gigantyczna kradzież kryptowalut

Świat obiegła informacja, że cyberprzestępcy z Korei Północnej wykradli w 2021 roku kryptowaluty o wartości blisko 400 mln dolarów. To jedna z największych kradzieży tego typu w historii. Eksperci zakładają, że Korea wykorzysta pozyskane środki w programach zbrojeń jądrowych i balistycznych. Więcej tutaj.

 

Cyberatak na białoruską fabrykę broni

Nie tylko Rosja znalazła się na celowniku Anonymous. Hakerzy włamali się do białoruskiego przedsiębiorstwa produkującego broń na potrzeby rosyjskiej armii. Doprowadzili do wycieku ogromnych ilości danych w postaci około 200 GB maili. Więcej tutaj.

 

Rekrutacja hakerów przez Ukrainę

Rząd Ukrainy, mimo cennego wsparcia ze strony Anonymous, postanowił zwerbować własną armię hakerów do walki z siłami rosyjskimi. Rozpoczął szukanie ukraińskich ochotników, którzy zajęliby się cyberszpiegostwem na terenie Rosji oraz podjęli się ochrony infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Więcej tutaj.

 

Ogromna kradzież kryptowalut z platformy Wormhole

Hakerom udało się wykraść z platformy Wormhole kryptowaluty o nie lada wartości 120 tys. ETH. W przeliczeniu jest to około 1,26 miliarda złotych. Możemy więc mówić o jednej z największych kradzieży tego typu w historii. Więcej tutaj.

 

,,Wall Street Journal” ofiarą cyberataku

Wydawca ,,Wall Street Journal”, czyli koncern medialny News Corp., nie poradził sobie z działaniami cyberprzestępców. Wyciekły między innymi materiały prasowe, maile i dokumenty dziennikarzy. Podejrzewa się wywiad chiński. Więcej tutaj.

 

Zaatakowanie europejskich terminali naftowych

Część największych morskich terminali naftowych i paliwowych w Europie znalazła się pod ostrzałem hakerskim. Ucierpiały placówki belgijskie, holenderskie i niemieckie. Z powodu tego incydentu doszło do rozregulowania operacji w portach i spowolnienia łańcucha dostaw. 
Więcej tutaj.

 

Zemsta hakera na Korei Północnej

Cała Korea Północna zmagała się z kilkoma dłuższymi wyłączeniami internetu, będącymi wynikiem ataków typu “blokada usług”. Do wszystkiego przyznał się amerykański haker pod pseudonimem P4x. Postanowił zemścić się za to, że wcześniej stał się ofiarą cyberataku ze strony północnokoreańskich sprawców. Więcej tutaj.

 

Paraliż terminali płatniczych w Portugalii

Nastąpiła poważna awaria portugalskich bankomatów i terminali płatniczych. Tysiące klientów nie mogły wypłacić pieniędzy ani zrobić zakupów kartą, co spowodowało chaos w wielu sklepach. Podejrzewa się cyberatak ze strony Rosji. Więcej tutaj.

 

Atak hakerski na serwery LPR

Doszło do ataku ransomware na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Hakerzy zaszyfrowali dane na dyskach komputerowych LPR i zażądali 390 tys. dolarów okupu. Informatykom udało się przywrócić system komputerowy bez konieczności płacenia. Więcej tutaj.

 

Prasówka Cyberbezpieczna Sagenso - 02.2022

Jeśli chcesz pozostać na bieżąco z newsami o cyberbezpieczeństwie, zapraszamy do śledzenia naszego bloga. Możesz również zajrzeć na nasz fanpage albo profil LinkedIn.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

 

 

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT