<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Prasówka Cyberbezpieczna - wrzesień 2020

SHARE

Gotowi na kolejną prasówkę? Usiądźcie na chwilę i zobaczcie, co nowego działo się w branży cyberbezpieczeństwa. 🔍

Uniwersytet w Utah stał się ofiarą ataku ransomware. Uczelnia zapłaciła hakerom blisko pół miliona dolarów okupu, by odzyskać dane studentów i pracowników. 

Więcej: bit.ly/NewsNr127

Dostawca usług z dziedziny cyberbezpieczeństwa, Palo Alto Networks, przejmuje firmę doradczą Crypsis Group. Ma to ułatwić wdrażanie nowych rozwiązań z zakresu ochrony w sieci.

Więcej: bit.ly/NewsNr128

Cyberatak sparaliżował giełdę papierów wartościowych w Nowej Zelandii. Prawdopodobnie odpowiada za to inne państwo.

Więcej: bit.ly/NewsNr129

Ponad 70% polskich klientów banków nie przywiązuje dużej wagi do kwestii cyberbezpieczeństwa. Tak wynika z badania opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Związek Banków Polskich.

Więcej: bit.ly/NewsNr130

Znacznie zwiększyła się liczba ataków phishingowych na użytkowników platform VoD. Hakerzy wyłudzają dane za pomocą wiarygodnie wyglądających kopii stron.

Więcej: bit.ly/NewsNr131

Wokół sieci 5G oraz Internet of Things narosło mnóstwo kontrowersji oraz teorii spiskowych. Dlatego Xopero Software przygotowało raport wyjaśniający wiele wątpliwości w tym temacie. 

Więcej: bit.ly/NewsNr132

W Rosji gwałtownie wzrosła ilość fałszywych serwisów zakupowych. Przestępcy korzystają z tego, że podczas pandemii ludzie chętniej robią zakupy online.

Więcej: bit.ly/NewsNr133

Apple niechcący zaakceptowało złośliwą aplikację, która udawała Adobe Flash Player. Na szczęście wpadkę szybko wykryto.

Więcej: bit.ly/NewsNr134

Na początku pandemii jedynie 55% firm miało wystarczającą liczbę pracowników IT, by poradzić sobie z nową sytuacją. Tak wynika z „Raportu o cyberbezpieczeństwie pracy zdalnej 2020”. 

Więcej: bit.ly/NewsNr135

17 września odbędzie się konferencja „The Future in Standards of Cybersecurity”. Na sesjach online spotkają się eksperci z całego świata. 

Więcej: bit.ly/NewsNr-136

Z prognoz wynika, że COVID-19 nie wstrzyma inwestycji w cyfrową transformację. Ten rynek w ciągu 5 lat osiągnie wartość aż 1 biliona dolarów.

Więcej: bit.ly/NewsNr137

IoD powinien znać się nie tylko na przepisach związanych z ochroną danych osobowych. W jego pracy istotna jest też wiedza o cyberbezpieczeństwie. 

Więcej: bit.ly/NewsNr138

Hakerzy zaatakowali norweski parlament. Udało im się zdobyć informacje z niektórych skrzynek pocztowych pracowników.

Więcej: bit.ly/NewsNr139

Trudno mówić o cyberbezpieczeństwie, jeśli firmy nie są w stanie przygotować się na różne, nawet mało prawdopodobne, scenariusze wydarzeń. Takie wnioski pojawiły się podczas Europejski Kongres Gospodarczy 2020 (European Economic Congress), w którym braliśmy udział. 

Więcej: bit.ly/NewsNr140

Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują w działaniach sztuczną inteligencję. O tym, jak się bronić, mówi nasz Bartek Kozłowski.

Więcej: bit.ly/NewsNr141

Oficjalnie wystartował klaster #CyberMadeInPoland, promujący polskie cyberbezpieczeństwo. CyberStudio należy do grona członków-założycieli.

Więcej: bit.ly/NewsNr142

Alior Bank SA, Getin Bank oraz ING Polska przestrzegają przed złodziejskimi aplikacjami. Chodzi o fałszywy sklep Google Play, do którego prowadzi link przesyłany przez oszustów w SMS-ach.

Więcej: bit.ly/NewsNr143

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Może to oznaczać wykluczenie firmy Huawei z polskiego rynku.

Więcej: bit.ly/NewsNr144

Polska znajduje się za Rosją i Białorusią w rankingu cyberbezpieczeństwa w Europie. Zajmuje dopiero 27. miejsce.

Więcej: bit.ly/NewsNr145

Brak kadr w sektorach cywilnych i wojskowych to główne wyzwanie dla cyberbezpieczeństwa w naszym kraju. Do takich wniosków doszli członkowie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Więcej: bit.ly/NewsNr146

87% Polaków uważa banki za liderów w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci. Na drugiej pozycji pojawiło się wojsko i policja (35%).

Więcej: bit.ly/NewsNr147

Biurokracja stanowi główną barierę dla inicjatyw z zakresu cyberbezpieczeństwa w sektorze przemysłowym. Wiąże się to zwłaszcza z długim procesem zatwierdzania oraz zbyt dużą liczbą osób decyzyjnych.

Więcej: bit.ly/NewsNr148

W wyniku błędnej konfiguracji w sieci znalazły się dane 100 tys. klientów Razera. Naprawa luki trwała kilka tygodni.

Więcej: bit.ly/NewsNr149

W zeszłym roku jedynie 6% firm nie doświadczyło ataku hakerskiego. Dlatego cyberbezpieczeństwo powinno być tak samo powszechne jak BHP. 

Więcej: bit.ly/NewsNr150

Niedawno odbyła się konferencja VeeamON Tour Poland. Dużo uwagi poświęcono kwestiom ochrony danych.

Więcej: bit.ly/NewsNr151

Komunikacja satelitarna jest bardzo podatna na cyberataki. By zhakować satelitę, wystarczy sprzęt o wartości 300 dolarów.

Więcej: bit.ly/NewsNr152

Wielu użytkowników korzysta z aplikacji, które od dawna nie były aktualizowane. To znacznie ułatwia zadanie cyberprzestępcom.

Więcej: bit.ly/NewsNr153

Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji można zgłosić dowolną inicjatywę dotyczącą bezpieczeństwa w internecie. 

Więcej: bit.ly/NewsNr154

Instytut Kościuszki przygotował poradnik dla MŚP, poświęcony zarządzaniu bezpieczeństwem informacji. Można go pobrać online. 

Więcej: bit.ly/NewsNr155

Proces cyfryzacji w branży transportu drogowego przebiega szybko. Jednak świadomość konieczności ochrony przed cyberatakami wciąż jest niska. 

Więcej: bit.ly/NewsNr156

Firmy poświęcają coraz więcej środków na cyberbezpieczeństwo. Globalna kwota wydatków w tym zakresie ma wynieść w 2020 roku aż 123,8 mld dolarów. 

Więcej: bit.ly/NewsNr157

Hakerzy z powodzeniem wykorzystują niepewność związaną z pandemią. Dlatego użytkownicy sieci powinni poświęcić trochę czasu na prewencję w postaci cyberhigieny. 

Więcej: bit.ly/NewsNr158

Nazwa użytkownika plus hasło to dosyć słabe zabezpieczenie. W związku z tym coraz większą popularność zdobywa uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

Więcej: bit.ly/NewsNr159

Pulse Secure dzieli się raportem na temat cyberbezpieczeństwa pracy zdalnej. Wynika z niego m.in., że niektórzy pracownicy już na stałe będą wykonywać obowiązki w domu.

Więcej: bit.ly/NewsNr160

70% polskich przedsiębiorców jest zadowolonych z poziomu przygotowania na cyberzagrożenia. Jednak wynika to bardziej z niskiej świadomości niż faktycznie dobrego stanu ochrony.

Więcej: bit.ly/NewsNr161

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT