<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla firm – dlaczego warto?

SHARE

Za cyberbezpieczeństwo w firmie odpowiadają wszyscy pracownicy. Zarządzają poufnymi informacjami, przesyłają ważne pliki, komunikują się przez maile firmowe… Każda z tych czynności rodzi niebezpieczeństwo wycieku danych. Niestety wiele osób nie umie rozpoznawać cyberzagrożeń i odpowiednio na nie reagować. Błąd ludzki, na przykład kliknięcie w link w fałszywej wiadomości e-mail, to najczęstsza przyczyna cyberataku. Stąd już prosta droga do udostępnienia danych dostępowych hakerom czy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem nie tylko jednego komputera pracowniczego, ale też całego sprzętu firmowego. Żeby tego uniknąć, koniecznie zadbaj o optymalny poziom wiedzy u całego personelu. Dzielimy się aż ośmioma powodami, dlaczego warto postawić na szkolenie z cyberbezpieczeństwa.

 

1. Uniknięcie szkodliwych skutków cyberataku

 

Twierdzenie, że cyberbezpieczeństwo jest obowiązkiem tylko i wyłącznie działu IT, to mit. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo firmy w sieci ponosi cały personel, zarówno szeregowy pracownik, jak i kadra zarządzająca. Zatem im lepiej wyedukowani pracownicy, tym szczelniejsza tarcza oddzielająca dane firmowe od hakerów; a tym samym mniejsze szanse, że dojdzie do cyberataku, w wyniku którego ucierpi mienie i dobre imię firmy. Przedsiębiorstwo uniknie między innymi: przestoju w działalności, kosztów przywrócenia działania systemów IT, straty zysków, kar za naruszenie danych osobowych, utraty zaufania ze strony klientów i partnerów biznesowych, problemów z wizerunkiem.

 

2. Wzrost świadomości zagrożeń u pracowników

 

Osoby, które nie zajmują się na co dzień cyberbezpieczeństwem, mogą sobie nawet nie zdawać sprawy, ile niebezpieczeństw czai się w sieci i jak łatwo wpaść w pułapkę cyberprzestępców. Pracownicy często nie wiedzą, czym jest ransomware, po co tworzyć silne hasła albo jak rozpoznać phishing. A nawet jeśli mają jakąś wiedzę, nierzadko jest ona przestarzała, bo razem z postępem technologicznym rodzą się nowe cyberzagrożenia, a poza tym te stare lubią ewoluować. Szkolenie podniesie świadomość zagrożeń, zapewniając aktualną i dopasowaną do potrzeb dawkę wiedzy.

 

3. Ograniczenie błędu ludzkiego

 

Człowiek to najsłabsze ogniwo systemu bezpieczeństwa IT. Od błędu ludzkiego rozpoczyna się aż 95% skutecznych cyberataków. Nawet najlepsze i najdroższe zabezpieczenia nie wystarczą, jeśli jedna osoba – z powodu niewiedzy, zmęczenia czy braku czasu – dla przykładu kliknie w wiadomość phishingową na sprzęcie firmowym czy zaloguje się na konto firmy na niezabezpieczonym urządzeniu. Znajomość procedur bezpiecznego korzystania z sieci znacznie ograniczy liczbę cyberzagrożeń wynikłych z błędu ludzkiego.

 

4. Zmniejszenie ryzyka kar RODO

 

Od początku wprowadzenia RODO w Polsce nałożono kary na 35 polskich firm, na łączną kwotę ponad 2 milionów euro. Przedsiębiorstwo, które narusza, łamie lub nie przestrzega zasad ochrony danych osobowych może utracić do 4% całkowitego rocznego obrotu z zeszłego roku. Pamiętajmy, że danymi w firmie operują praktycznie wszyscy pracownicy, niezależnie od ich stanowiska i obowiązków. Szkolenie z cyberbezpieczeństwa pokaże im, jak prawidłowo dbać o bezpieczeństwo danych osobowych i informacji poufnych, by nie narazić organizacji na karę finansową.

 

5. Oszczędność czasu i pieniędzy

 

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak samo sprawa ma się odnośnie cyberbezpieczeństwa w firmie. Szkolenia nie należy traktować jako straty czasu oraz dodatkowego i zbędnego kosztu. To wartościowa inwestycja, która pozwala uniknąć znacznie większych kosztów czasowych oraz finansowych. Jeżeli pracownicy nie będą mieli wystarczającej wiedzy i z tego powodu dojdzie do cyberataku, firma wyda krocie na specjalistę, który naprawi szkody, przywróci systemy IT do normy i odblokuje dostęp do ważnych zasobów. Warto dodać, że w przypadku ataków ransomware – zwłaszcza nowego typu – dochodzi kwestia ewentualnego zapłacenia okupu.

 

6. Wdrożenie procedur cyberbezpieczeństwa

 

To bardzo ważne, żeby personel nie tylko umiał rozpoznawać cyberzagrożenia, ale też wiedział, jak ich unikać czy jak na nie reagować. Dlatego istotną częścią szkolenia z cyberbezpieczeństwa jest zapoznanie ludzi z odpowiednim postępowaniem prewencyjnym, na przykład dotyczącym: robienia kopii zapasowych, korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego, tworzenia haseł lub zarządzania danymi osobowymi. To również dobra okazja, by wdrożyć pracowników w zrozumiałe i klarowne procedury radzenia sobie z atakiem, który już nastąpił. Taki wcześniej przygotowany scenariusz działań przyspieszy czas reakcji i ograniczy przykre skutki cyberataku.

 

7. Budowa pozytywnego wizerunku firmy

 

Cyberatak, w wyniku którego wyciekły dane wrażliwe lub nastąpił przestój w działalności, może naprawdę poważnie nadszarpnąć reputację firmy. Odzyskanie dobrego imienia nie zawsze okazuje się możliwe. Jeśli przedsiębiorstwo zadba o szkolenie pracownicze, prawdopodobnie nie będzie musiało się zmagać z niezadowoleniem klientów i negatywnymi opiniami w środowisku w następstwie działania hakerów. Informacja, że w danej firmie nie nastąpiły żadne incydenty związane z cyberbezpieczeństwem, wpłynie na budowę pozytywnego wizerunku i przyciągnie potencjalnych partnerów.

 

8. Spokojniejszy sen u kadry zarządzającej

 

Na koniec warto wspomnieć o tym, że personel przeszkolony z zakresu cyberbezpieczeństwa to ogromny komfort i gwarancja spokojniejszego snu u kadry zarządzającej. Można się zrelaksować dzięki świadomości, że prawdopodobieństwo skutecznego cyberataku zostało znacznie zmniejszone.

 

Jeżeli przekonało Cię powyższych 8 powodów, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Postanowiliśmy przeprowadzić bezpłatne szkolenie z bezpieczeństwa IT dla pracowników, w którym może wziąć udział cały personel Twojej firmy. Szkolenie rusza w formie internetowej już 29 listopada 2022 roku, więc nie zwlekaj z zapisami. Zadbaj, by Twoja firma była chroniona na wszystkich frontach.

 

Jak jeszcze chronić firmę przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni? Przeprowadź bezpłatny audyt cyberbezpieczeństwa, który odkryje luki w zabezpieczeniach. Poza tym odwiedzaj regularnie naszego bloga, a także fanpage lub profil LinkedIn, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami na temat cyberochrony.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT