<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Zgodność z normą ISO 27001 a bezpieczeństwo informacji w firmie

SHARE

Każda organizacja codziennie przetwarza i przesyła mnóstwo informacji, zarówno w obiegu wewnętrznym, jak i w korespondencji z klientami i partnerami biznesowymi. To niezwykle wartościowy zasób. Nic więc dziwnego, że cyberprzestępcy niezmordowanie atakują firmy różnej wielkości, aby przechwycić jak najwięcej danych i zrobić z nich użytek. Dbałość o bezpieczeństwo informacji powinna być priorytetem w każdym przedsiębiorstwie. Żeby działało ono prawidłowo i nie zmagało się z poważnymi problemami wynikłymi z utraty danych, warto wdrożyć normę ISO 27001. Czym ona jest? Jak zapewnić zgodność z ISO 27001 w organizacji? Sprawdź.

 

Na czym polega norma ISO 27001?

 

Norma ISO 27001 to międzynarodowa, uznawana na całym świecie, najbardziej rozpoznawalna norma, która standaryzuje systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Dotyczy aż jedenastu obszarów wpływających na bezpieczeństwo informacji w organizacji. Są to: 

 • polityka bezpieczeństwa;
 • organizacja bezpieczeństwa informacji;
 • zarządzanie aktywami;
 • bezpieczeństwo zasobów ludzkich;
 • bezpieczeństwo fizyczne i środowiskowe;
 • zarządzanie sieciami i systemami;
 • kontrola dostępu;
 • zarządzanie ciągłością działania biznesu;
 • pozyskiwanie, utrzymanie i rozwój systemów informatycznych;
 • zarządzanie incydentami dotyczącymi bezpieczeństwa informacji;
 • zgodność z wymogami prawnymi i własnymi standardami.

 

Norma ISO 27001 określa wymogi, dzięki którym przedsiębiorstwa różnej wielkości mogą ustanowić, wprowadzić, utrzymać i ulepszać swoje systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Daje też wytyczne, co zrobić w przypadku wystąpienia ryzyka w opisywanym zakresie. Dlatego wdrożenie ISO 27001 to sprawa kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania firmy, znacznie zmniejszająca prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych problemów.

 

Ta norma podchodzi do kwestii bezpieczeństwa informacji kompleksowo – dotyczy zarówno dokumentacji papierowej, jak i informacji cyfrowych, używanych w firmie komputerów i sieci, zabezpieczeń przed cyberprzestępcami, a także stanu wiedzy pracowników. Pomaga zaplanować działania i cele związane z bezpieczeństwem informacji. Ułatwia zrozumienie, jak odpowiednio zarządzać informacjami, jak poprawić szwankujące w tym zakresie obszary i jak zadbać o potrzebne kontrole. Umożliwia regularne sprawdzanie stanu zgodności, a tym samym doskonalenie obecnych procedur, by jak najlepiej spełniały funkcje ochronne.

 

Dlaczego warto wprowadzić ISO 27001 w firmie?

 

Przede wszystkim chodzi o świadomość, że przedsiębiorstwo działa zgodnie z ważnymi przepisami i regulacjami, a tym samym ryzyko związane z utratą kontroli nad bezpieczeństwem informacji jest niewielkie. Podążanie za normą oznacza, że wszystkie dane są w prawidłowy sposób chronione, z zachowaniem ich prywatności i integralności. To zaoszczędzi wielu kłopotów w przyszłości – na przykład przestojów w działalności, wysokich kar finansowych czy problemów wizerunkowych, do których by doszło w przypadku naruszenia bezpieczeństwa informacji.

 

Organizacja podążająca za zasadami określonymi przed ISO 27001 ma większą świadomość zagrożeń dotyczących utraty, wycieku lub przejęcia danych. Tym samym stosuje odpowiednie zabezpieczenia i dba, żeby optymalny poziom wiedzy o niebezpieczeństwach posiadali wszyscy pracownicy bez wyjątku. Jest dobrze przygotowana na działania cyberprzestępców, co zmniejsza ryzyko wystąpienia cyberataku, na przykład w wyniku phishingu.

 

Co więcej, firma, która wdrożyła tę normę, posiada zestaw klarownych, dopracowanych i sprawdzonych procedur. Wie, jak nadzorować i kontrolować przepływ danych oraz jakie działania podjąć w przypadku zagrożeń. Bardzo szybko może wychwycić wszelkie błędy i nieprawidłowości oraz je naprawić. Z reguły ma też w swoich strukturach jasno zdefiniowane obowiązki i role dotyczące przetwarzania informacji.

 

Zgodność z normą ISO 27001 to świetna karta przetargowa podczas negocjacji biznesowych. Firma deklarująca taki standard kształtuje swój pozytywny wizerunek, skutecznie wzbudzając zaufanie klientów czy partnerów biznesowych. Ma dużą przewagę konkurencyjną na rynku. Trafnie spełnia oczekiwania i wymagania kontrahentów, dając gwarancję ochrony wszystkich ważnych informacji.

 

Jak uzyskać w firmie zgodność z normą ISO 27001?

 

Jak widać, dopasowanie się do normy ISO 27001 każda firma powinna potraktować priorytetowo. Ale jak się za to zabrać? Jak dowiedzieć się, które elementy bezpieczeństwa informacji działają prawidłowo, a które trzeba jak najszybciej poprawić?

 

Mamy rozwiązanie w postaci bezpłatnego narzędzia wspierającego firmy w uzyskaniu zgodności z ISO 27001. Chodzi o Telescope, czyli kompleksowy audyt bezpieczeństwa IT, który można przeprowadzić samodzielnie, w ciągu jedynie kilku minut, w dogodnym dla siebie czasie.

 

Audyt pozwala sprawdzić, jaką zgodność z regulacjami ma obecnie firma. Generuje rozbudowany raport zaraz po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi. Co więcej, poza aktualnym stanem wskazuje też obszary wymagające natychmiastowej poprawy. Daje również szereg przystępnych wskazówek i rekomendacji na temat tego, od czego zacząć, żeby podnieść poziom bezpieczeństwa informacji.

 

Audyt Telescope to autorskie narzędzie stworzone przez Bartosza Kozłowskiego, naszego specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa. Bartosz ma bogate doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. W latach 2016-2019 był odpowiedzialny za stworzenie i prowadzenie działu cyberbezpieczeństwa w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Zajmował się też wieloma projektami z zakresu zarządzania bezpieczeństwem IT, w tym dla banków i towarzystw ubezpieczeniowych. Obecnie działa jako Chief Security Officer w Sagenso oraz konsultant ds. bezpieczeństwa systemów IT w biznesie, między innymi wykonując audyty i testy penetracyjne.

 

Jak jeszcze zapewnić bezpieczeństwo informacji w firmie? Odwiedzaj regularnie naszego bloga, a także fanpage lub profil LinkedIn, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami na temat cyberochrony.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT