<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Cyberbezpieczeństwo a sztuczna inteligencja: zagrożenia dla firm

SHARE

Sztuczna inteligencja rozwija się tak szybko, że wręcz trudno nadążyć za jej możliwościami. Kiedyś była kolejną nowinką technologiczną, a teraz stanowi prawdziwą rewolucję, która w gigantycznym stopniu usprawnia funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Firmy coraz chętniej korzystają z szeregu rozwiązań opartych na AI. Nic w tym dziwnego. Sztuczna inteligencja zapewnia niespotykaną do tej pory wydajność – wykonuje w kilka sekund coś, co wcześniej wymagało wielogodzinnej pracy. Oczywiście ogromny potencjał kryjący się w tym narzędziu odnaleźli również hakerzy. W jaki sposób wykorzystują AI do swoich celów? Jakie zagrożenia cyberbezpieczeństwa dla firm wypływają z rozwoju sztucznej inteligencji? Co z tym zrobić? Sprawdź.

 

Sztuczna inteligencja pomaga projektować bardziej wyrafinowane cyberataki

 

Hakerzy chętnie stosują sztuczną inteligencję do tworzenia bardzo rozbudowanych i wyrafinowanych cyberataków, które trudniej zidentyfikować ofierze jako zagrożenie. Wykorzystują niemal nieskończone możliwości przetwarzania danych przez AI, żeby zaplanować i przeprowadzić przemyślany atak. Mogą szybko zbadać podatność określonych użytkowników na cyberzagrożenia, a potem dostosować działania tak, żeby maksymalnie zwiększyć skuteczność.

 

Sztuczna inteligencja przydaje się hakerom między innymi w socjotechnikach, głównie przy phishingu. Przy jej wsparciu bardzo łatwo stworzyć przekonującą, wiarygodną, realistycznie wyglądającą wiadomość phishingową. AI bez problemu dostosowuje język i styl wypowiedzi do specyfiki nadawcy, pod jakiego podszywa się haker. Może też wygenerować fałszywe obrazy, które pomogą oszukać ofiarę i skłonić ją do podzielenia się danymi firmowymi.

 

Cyberprzestępcy dzięki sztucznej inteligencji szybko i sprawnie generują tak zwane deepfake. Polega to na łączeniu i nakładaniu obrazów nieruchomych i ruchomych na film, na przykład umożliwia zamianę twarz filmowanej postaci na inną – i to w czasie rzeczywistym. Deepfake wygląda bardzo realistycznie, nic więc dziwnego, że coraz częściej towarzyszy spear phishingowi i whaling phishingowi. Haker podszywa się na przykład pod osobę na wysoko postawionym stanowisku. Dzwoni do kogoś z firmy za pomocą wideorozmowy. Następnie domaga się przekazania mu ważnych danych albo wykonania pokaźnego przelewu. Może też przekazać informacje, które zmanipulują cenami akcji. Osoba po drugiej stronie niczego nie podejrzewa, bo widzi kogoś, kogo dobrze zna.

 

Jak sobie z tym radzić? Przy atakach wykorzystujących błąd ludzki najważniejsze jest regularne edukowanie całego personelu. Nigdy nie wiesz, którą osobę w firmie haker wytypuje jako cel działań. Dlatego wszyscy pracownicy bez wyjątku powinni mieć podstawową wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, umieć rozpoznawać zagrożenia i odpowiednio na nie reagować. W związku z tym warto skorzystać z bezpłatnego nagrania ze szkolenia z bezpieczeństwa IT dla pracowników.

 

Przestępcy wykorzystują AI do tworzenia skuteczniejszego oprogramowania

 

Ważne narzędzie “pracy” hakera stanowi oprogramowanie, które wdziera się do systemów IT ofiary – najczęściej w wyniku phishingu. Pomaga ono w przechwytywaniu danych firmowych (jeśli przestępca chce spieniężyć informacje na czarnym rynku) lub szyfrowaniu ich (jeśli przestępca planuje wymusić okup w ramach ataku ransomware). Dzięki sztucznej inteligencji możliwe jest zaprojektowanie złośliwego oprogramowania, które nie tylko przeniknie na urządzenia firmowe, ale też będzie modyfikować swoje działania tak, aby nie wykryło go oprogramowanie ochronne.

 

Sztuczna inteligencja ułatwia stworzenie niezwykle agresywnych wirusów, wyrządzających na komputerach bardzo dotkliwe szkody. Nie tylko pomysłowo obchodzą one oprogramowanie antywirusowe i atakują jego kod, ale także – niezauważone przez nikogo – do woli sieją spustoszenie w niewyobrażalnym tempie, niemożliwym do uzyskania przez zwykłe wirusy.

 

Jak sobie z tym radzić? Negatywne skutki ataku ransomware zminimalizujesz, jeśli będziesz regularnie tworzyć kopie zapasowe. Poza tym warto zainwestować w ubezpieczenie od cyberzagrożeń, które pokrywa następujące straty: odpowiedzialność cywilną za wyciek lub utratę danych; koszty obrony oraz kary za naruszenie prawa do prywatności; koszt odtworzenia danych i zysk utracony przez firmę.

 

Dzięki automatyzacji wspieranej przez AI cyberprzestępcy działają szybciej

 

Wykorzystując automatyzację działań, hakerzy mogą działać szybciej i na znacznie większą skalę. Coś, co do tej pory wykonywali ręcznie i w dosyć długim czasie, teraz zlecają sztucznej inteligencji, która robi to w parę chwil.

 

Dzięki takiemu usprawnieniu przestępcy generują bardzo dużą liczbę zautomatyzowanych sposobów kreowania i rozpowszechniania cyberzagrożeń. Na przykład możliwa jest automatyzacja kampanii phishingowych, przez co do setek odbiorców wieloma skutecznymi kanałami docierają wiarygodne, nierzadko dobrze spersonalizowane wiadomości.

 

Jak sobie z tym radzić? Warto stworzyć i zaimplementować rozbudowaną strategię cyberbezpieczeństwa, która przygotuje firmę na różne rodzaje zagrożeń. Z pewnością w zaplanowaniu skutecznej ochrony pomoże też bezpłatne nagranie z webinaru eksperckiego “Cyberbezpieczeństwo dla kadry zarządzającej”.

 

Korzystanie ze sztucznej inteligencji w firmie rodzi pewne niebezpieczeństwa

 

Znaczna liczba firm wykorzystuje możliwości AI w codziennej pracy, na przykład do automatyzacji procesów czy do analizy raportów. Niestety pracownicy oraz członkowie kadry zarządzającej nie zawsze zdają sobie sprawę, jak wiele danych gromadzi i przetwarza sztuczna inteligencja. Te dane może przechwycić haker i wykorzystać do swoich celów.

 

ChatGPT przechowuje historię zarówno zapytań użytkownika, jak i swoich odpowiedzi. Wystarczy, że niepowołana osoba zdobędzie login i hasło, a wyciekną bardzo cenne informacje. To się już dzieje na dużą skalę. W maju 2023 roku przestępcy przechwycili 26 tys. profili. W czerwcu 2023 roku zidentyfikowano ponad 101 tys. zainfekowanych urządzeń, na których znajdowały się zapisane dane uwierzytelniające do ChatGPT.

 

Jak sobie z tym radzić? Korzystając z ChatGPT, wyłącz historię, by nie była przechowywana na Twoim koncie. Zadbaj o bezpieczeństwo haseł w firmie, żeby zminimalizować ryzyko ich wycieku. Cenne wsparcie stanowi też Telescope, czyli bezpłatny audyt bezpieczeństwa IT, który można przeprowadzić samodzielnie. Audyt wykrywa luki i słabe strony w zabezpieczeniach, a następnie podaje wskazówki, jak polepszyć cyberochronę, żeby była skuteczna i zgodna z obowiązującymi regulacjami.

 

Poza tym zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga, a także fanpage’a lub profilu LinkedIn, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami na temat cyberbezpieczeństwa w firmie.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT