<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Jak poprawić cyberbezpieczeństwo inteligentnego budynku?

SHARE

Inteligentne biura, lotniska, hotele czy galerie handlowe to obecnie codzienność. Zarządzanie inteligentną nieruchomością oszczędza mnóstwo czasu i ułatwia wykonywanie obowiązków, a jednocześnie stanowi gwarancję wysokiego komfortu użytkowników. Jednak nie należy zapominać o tym, jakie zagrożenia niesie smart building. W obecnych czasach około 84% systemów automatyki budynkowej ma połączenie z internetem. To daje hakerowi ogromną szansę na włamanie się w celu zdobycia cennych danych, wymuszenia okupu czy wywołania chaosu. Aż 40% systemów smart building doświadczyło już jakiejś formy cyberataku. Jak ochronić własną nieruchomość przed cyberprzestępcami? Jak poprawić cyberbezpieczeństwo inteligentnego budynku? Zobacz nasze wskazówki.

 

Dobrze poznaj inteligentny budynek.

 

Postaraj się poznać cały inteligentny budynek od piwnic aż po dach. Poświęć czas, żeby dobrze zrozumieć, jak funkcjonuje cała architektura IT i wdrożone rozwiązania technologiczne. Przyjrzyj się sieci urządzeń powiązanych z systemem smart building. Zobacz, jakie są mocne strony budynku, a jednocześnie miej świadomość jego ograniczeń i słabych punktów. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zaplanować strategię cyberbezpieczeństwa, a także zareagujesz szybciej i sprawniej na wszystkie incydenty.

 

Wybierz odpowiednie rozwiązania smart building.

 

Planując infrastrukturę IT budynku, w tym rozwiązania z zakresu smart building, postaw na producentów i dostawców, którzy są sprawdzeni i solidni, cieszą się dobrą opinią na rynku oraz zwracają dużą uwagę na aspekt cyberbezpieczeństwa. Poza tym zadbaj o jednorodność, a więc unikaj łączenia technologii od różnych producentów. Hakerom znacznie łatwiej jest włamać się do systemu, w którym współpracują urządzenia pochodzące z kilku źródeł, gdyż nie zawsze są one ze sobą idealnie kompatybilne. Przyjrzyj się również instrukcjom i zaleceniom każdego elementu smart building, żeby mieć pewność, że wszystko zostało podłączone we właściwy sposób.

 

Przetestuj system automatyki budynkowej.

 

Miej świadomość, że na etapie konfiguracji systemu często występują błędy ludzkie. Dlatego sprawdzenie wszystkiego starannie kilka razy jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa całego budynku. Zanim dojdzie do wdrożenia, przejrzyj wszystko pod kątem wad, luk i niedociągnięć związanych z cyberbezpieczeństwem. Przeanalizuj również, czy kwestie cyberbezpieczeństwa uwzględniono już w fazie projektowania architektury IT, a także kto jest odpowiedzialny za przetestowanie i weryfikację stanu systemu smart building pod kątem bezpieczeństwa sieci.

 

Poświęć uwagę hasłom do systemu automatyki budynkowej.

 

Hasła to ważna zapora stojąca między hakerem a systemem inteligentnego budynku. Zadbaj, żeby nie była ona wątła i łatwa do zniszczenia. Dlatego już na samym początku zmień wszystkie fabryczne nazwy użytkowników oraz hasła. Zadbaj o bezpieczeństwo haseł, stosując dobre praktyki. Każdy z użytkowników powinien ustawić swoje indywidualne hasła, które są: długie (złożone z minimum 8 znaków), silne (stanowiące kombinację małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych), a także unikalne (stosowane tylko w jednym miejscu). 

 

Aktualizuj oprogramowanie inteligentnego budynku.

 

Oprogramowanie systemu automatyki budynkowej, jak każde inne, wymaga regularnych aktualizacji. Łatają one pojawiające się luki i poprawiają poziom bezpieczeństwa w sieci. Nieregularność albo kompletna rezygnacja z aktualizowania systemu to otworzenie przed hakerem drzwi na oścież. Cyberprzestępcy porównują dwie wersje oprogramowania, starszą i nową. Wyłapują w ten sposób zmiany, a więc słabe strony wcześniejszej wersji – i dokładnie wiedzą, gdzie i jak uderzyć w przypadku systemu, który nie został jak najszybciej zaktualizowany.

 

Zarządzaj dostępami do systemu automatyki budynkowej.

 

Weź pod uwagę czynnik ludzki, w wyniku którego jakieś dane dostępowe mogą wypłynąć albo ktoś niechcący lub celowo zmieni konfigurację ważnych parametrów, ułatwiając hakerom pracę. Dlatego stosuj zasadę ograniczonego zaufania, kontrolując dostęp każdej osoby do systemu automatyki budynkowej. W powstanie oraz użytkowanie nieruchomości jest zaangażowanych wiele podmiotów. Już na etapie budowy kwestiami smart building zajmuje się inwestor, wykonawcy czy integratorzy systemu. Gdy budynek zostaje oddany do użytku, tych osób robi się jeszcze więcej. Kadra zarządzająca, dział IT, obsługa techniczna, administracja, pracownicy niższego szczebla, dostawcy, najemcy… Każda z tych grup powinna mieć inne uprawnienia dostępowe. Zadbaj, żeby dana osoba dysponowała dostępem jedynie do części systemu; takiej, jaka jest faktycznie potrzebna w pracy.

 

Monitoruj sieć, by jak najszybciej zareagować na zagrożenia.

 

Hakerzy nie ustają w wysiłkach, żeby zdobyć cenne dane. Mogą znaleźć malutką furtkę nawet do świetnie zabezpieczonego inteligentnego budynku. W związku z tym pomyśl o wdrożeniu systemu, który ma za zadanie przez całą dobę monitorować sieć pod kątem cyberzagrożeń, wykrywać potencjalnie niebezpieczne incydenty, a następnie skutecznie je eliminować. Dzięki temu będziesz spać spokojnie i zaoszczędzisz sobie poważnych problemów wynikłych z ataku phishingowego czy oprogramowania ransomware.

 

Przygotuj plan reagowania na wypadek incydentu.

 

Tak czy inaczej mleko może się wylać. To od Ciebie zależy, jak szybko posprzątasz zaistniałe szkody i ograniczysz dalsze straty. Przygotuj szczegółowy plan reagowania na różnego rodzaju incydenty. Co zrobić, gdy haker włamie się i zablokuje dane elementy systemu, na przykład oświetlenie, ogrzewanie lub monitoring? Na kim spoczywa odpowiedzialność za przywrócenie kopii zapasowych, jeśli dojdzie do ataku ransomware? Kogo informować o zaobserwowanej próbie wyłudzenia danych? Jakie procedury wdrożyć, gdy doszło do wycieku danych dostępowych? Podziel się stworzonym planem ze wszystkimi osobami, które mają dostęp do systemu automatyki budynkowej. Koniecznie przeprowadź symulacje, żeby przećwiczyć stworzone scenariusze pod kątem tego, czy faktycznie się sprawdzają.

 

Zapoznaj się z webinarem eksperckim.

 

Jak jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo inteligentnego budynku i obronić się przed hakerami? Dowiesz się, oglądając bezpłatne nagranie z webinaru poświęconego cyberbezpieczeństwu na rynku nieruchomości. Nasz ekspert opisuje, jak wygląda cyfryzacja branży i na jakie wyzwania trzeba się przygotować. Przybliża pomysły, strategie i rozwiązania dotyczące ochrony przed przed cyberprzestępcami. Mówi też o potencjalnych zagrożeniach wynikających z dalszego rozwoju technologii smart home.

 

Chcesz wiedzieć więcej o kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem? Odwiedzaj regularnie naszego bloga, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami na temat cyberochrony. Koniecznie zaglądaj też na fanpage lub profil LinkedIn.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT