<img alt="" src="https://secure.leadforensics.com/779964.png" style="display:none;">

Zamknij drzwi przed hakerami, czyli jak uniknąć cyberataku na hotel

SHARE

Cyberatak na hotel może być bardzo brzemienny w skutkach. Wyciek danych gości, zablokowanie systemów IT obsługujących placówkę, żądanie wysokiego okupu przez cyberprzestępców, kara RODO, niższe zyski, pozwy ze strony pokrzywdzonych, problemy wizerunkowe, utrata zaufania ze strony potencjalnych klientów… Branża hotelarska słynie z gościnności, ale przed hakerami trzeba stanowczo zatrzasnąć drzwi. Jak to zrobić? Jak podnieść poziom cyberbezpieczeństwa, a tym samym zmniejszyć ryzyko cyberataku na hotel? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź poniżej.

 

Zadbaj o hasła dobrze chroniące zasoby hotelowe

 

W branży hotelarskiej operuje się bardzo szczegółowymi danymi na temat gości, a także zestawem innych wartościowych informacji. Logiczne wydaje się, że te dane należy troskliwie chronić, jednak wiele placówek podchodzi dość niefrasobliwie do podstawowych zabezpieczeń. Przykład? Międzynarodowa sieć hoteli Holiday Inn co prawda zabezpieczyła własne zasoby hasłem, jednak brzmiało ono “Qwerty1234”. Nic dziwnego, że hakerom udało się odgadnąć tę niezwykle łatwą kombinację, a potem dla zabawy skasować mnóstwo cennych danych. Dlatego tworząc hasło, zadbaj, by było odpowiednio długie i skomplikowane. Nie używaj też jednego hasła w kilku miejscach.

 

Zainwestuj w dobre oprogramowanie, aby zwiększyć bezpieczeństwo hotelu

 

Sam program antywirusowy nie wystarczy, żeby odpowiednio zadbać o cyberbezpieczeństwo hotelu. Konieczna jest inwestycja w specjalistyczne oprogramowanie wysokiej jakości, które nie tylko wychwyci i wyeliminuje wirusy, ale także będzie na bieżąco monitorować całe środowisko IT i natychmiast poinformuje o potencjalnych zagrożeniach różnego typu. Polecamy nasz autorski system CyberStudio.

 

Przygotuj strategię cyberbezpieczeństwa dla hotelu

 

Cyberbezpieczeństwo placówki hotelowej to złożona kwestia, składająca się z wielu uzupełniających się procesów i stale się przeobrażająca. Mamy do czynienia z coraz to nowymi zagrożeniami w sieci, więc rozwiązania, które do tej pory się sprawdzały, teraz okazują się niewystarczające. Dlatego zachowaj stałą czujność i zaplanuj strategię cyberbezpieczeństwa. W konsultacji ze specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa dobierz odpowiednie procedury i spisz je w dokumencie, do którego dostęp otrzymają wszyscy pracownicy. Zaplanuj między innymi: w jaki sposób hotel będzie monitorowany pod kątem cyberzagrożeń; jak często tworzyć kopie zapasowe; co robić na wypadek awarii sprzętu; pod jakim kątem oceniać zewnętrznych dostawców; jak identyfikować ryzyko; jak przechowywać dane; jakie zabezpieczenia stosować. Poza tym stwórz plan działania na wypadek cyberataku. To znacznie przyspieszy reakcję personelu, a tym samym zminimalizuje skalę negatywnych skutków.

 

Zapewnij personelowi hotelowemu edukację z zakresu cyberbezpieczeństwa

 

Nawet najlepsze i najdroższe zabezpieczenia nie wystarczą, jeżeli w grę wejdzie czynnik ludzki. Skuteczny cyberatak na hotel zazwyczaj zaczyna się od błędu pracowniczego. Wystarczy tylko jedna osoba, która straciła czujność (na przykład zaufała wiadomości phishingowej), żeby haker zyskał dostęp do części, a nawet całości danych hotelowych. Tak było w 2022 roku, gdy przestępcom udało się oszukać pracownika wyższego szczebla w BWI Airport Marriott. Dał im na chwilę dostęp do swojego komputera, w wyniku czego wykradli 20 GB danych. Żeby ograniczyć błąd ludzki w swoim hotelu, zadbaj o szkolenie z bezpieczeństwa IT dla całego personelu.

 

Przekaż gościom hotelowym istotne informacje o cyberbezpieczeństwie

 

W hotelach cel hakerów stanowią nie tylko dane gromadzone przez placówkę, ale też te należące do klientów. Zdobycie lub odgadnięcie hasła do hotelowej sieci Wi-Fi zazwyczaj nie stanowi wielkiego wyzwania, a wtedy przed przestępcami stoją otworem informacje przesyłane przez gości. Podziel się z osobami przebywającymi w hotelu zestawem przydatnych wskazówek na temat cyberbezpieczeństwa – albo osobiście, albo za pomocą wydrukowanych materiałów. Niech goście wiedzą, żeby: unikać wpisywania loginów i haseł podczas używania hotelowego wi-fi; jak najszybciej wylogować się po skorzystaniu z danej strony, zwłaszcza bankowej; nie zapisywać haseł w przeglądarkach; upewniać się w recepcji, czy doszło do jakiejś aktualizacji oprogramowania; zgłaszać wszystkie dziwne sytuacje związane z siecią; nie zostawiać komórki ani laptopa w publicznej przestrzeni.

 

Pobierz bezpłatnego e-booka o cyberbezpieczeństwie branży hotelarskiej

 

Jak jeszcze obronić hotel przez cyberatakami? Rozwiń swoją wiedzę, zaglądając do przygotowanego przez nas bezpłatnego e-booka “10 najczęstszych błędów w cyberbezpieczeństwie. Czy Twój hotel je popełnia?”. Przygotowaliśmy w nim sporą dawkę praktycznych informacji. Dowiesz się, jakich pułapek ze strony hakerów unikać i które elementy cyberochrony poprawić, żeby placówka nie musiała zmagać się z przykrymi skutkami incydentu w sieci.

 

Sprawdź słabe strony zabezpieczeń hotelu, wykonując audyt IT

 

Nawet jeśli podejmiesz szereg działań ochronnych, w infrastrukturze IT hotelu mogą znaleźć się nieprzewidziane przez Ciebie luki i słabe strony, które chętnie wykorzysta haker. Żeby zminimalizować takie ryzyko, przeprowadź bezpłatny audyt cyberbezpieczeństwa Telescope. Dowiesz się, co i w jakich obszarach należy jak najszybciej poprawić, by załatać wszystkie dziury.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, dlaczego hakerzy lubią atakować hotele i jakie skutki mogą wyniknąć z takiego ataku, zapraszamy na naszego bloga. Koniecznie zajrzyj też na fanpage lub profil LinkedIn, gdzie dzielimy się przydatnymi informacjami na temat cyberochrony.

 

Do usłyszenia!

Zespół Sagenso

Przeprowadź darmowy audyt bezpieczeństwa IT

Sprawdź możliwości innowacyjnego narzędzia audytorskiego Telescope

Przeprowadź darmowy audyt IT